vicces és érdekes

Helló! Ez itt az Ez Se Rossz. Semmi ezse-rossz, vagy egyéb marhaság...alapításkor másképp kellett volna domain nevet választani. Na de nem erről szól ez a blog. Itt a nekem tetsző dolgok jelennek meg. Ezért érthető, hogy nem kérem senki pozitív/negatív kritikáját. Ezt a blogot a saját örömömre csinálom, nem másokért. Önző? Nem. Hobbi. Vagy - ahogy egy blogokról szóló könyv mondaná - személyes blog. Azonban minden ötletet szívesen veszek: https://www.facebook.com/Ezserosszbloghu (ezt az oldalt lájkolni sem tilos). Ha egy bejegyzés tetszik, még megosztani is lehet, ennek kifezetten örülnék. De aminek a legjobban örülök, az magas nézettség. Ezt úgy lehet elérni, hogy fogja mindenki a blog linkjét és CTRL+C aztán facebook, ott kikeresi néhány ismerősét és CTRL+V. Ja meg hozzá valami "ez király dolog" vagy valami. Vannak zeneszámok is, ha valakit érdekelnek hasonló együttesek, tudok még javasolni párat(ami azért jó, mert így kisebb lesz rá az esély, hogy valami nem tetsző dologra akadtok). Egyenlőre ennyit az egészről. Most vesd bele magad a bejegyzések olvasásába :) Sánta Misi(admin, felhasználónevem: misisanta)

Naptár

április 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Flag Counter

Germánia: a Harmadik Birodalom leendő világ-fővárosa Adolf Hitler vázlatai alapján

2013.01.12. 15:33 misisanta

http://falanszter.blog.hu/2010/10/05/germania_a_harmadik_birodalom_leendo_vilag_fovarosa_adolf_hitler_vazlatai_alapjan

Napra pontosan húsz évvel ezelőtt mondták ki a két politikai irányvonal mentén irányított Németország és az 1945-ben kettészakított Kelet és Nyugat Berlin egyesítését. A német főváros az elmúlt évtizedek alatt jelentős átváltozásokon esett át: megújultak főterei, utcái; fákat, bokrokat ültettek a II. világháború és a hidegháború ideje alatt parlagon hagyott foghíjakra, illetve újra élet köszöntött be az egykori berlini fal környékére-, ahol addig több tucat nyúlcsalád élte gondtalanul az életét. Erre az egyesítésre nem lett volna szükség, ha a Harmadik Birodalom nem veszti el a II. világháborút, és nem ad önhibáján kívül „életteret” egy másik totalizmust hirdető politikai irányzatnak. Más lenne Berlin látképe is, ha Adolf Hitler és Albert Speer tervei alapján, a birodalmi főváros már Germánia néven nemcsak egy ország, hanem az egész világnak a fővárosa nem lett volna. Lássuk mi lett volna Berlinből, ha nem lenne ez a sok ha. 

A hazaárulás vádjával elítélt Adolf Hitler a landsbergi börtönévei alatt diktálta le cellatársának, Rudolf Hessnek a Mein Kampf (Harcom) néven összefoglalt politikai nyilatkozatnak is beillő eszmefuttatását. Az írás egyik fejezete az „ördög találmányával, a városok kialakulásával és fejlődésével” foglalkozott: A pártelnök urbanisztikai elmélkedései szerint Európa fővárosai 1924-ben már nem képviselték azt az épített dicsőséget, amit az adott ország nemzeti nagysága megkövetelt, illetve megérdemelt volna-, így a monumentalitás jegyében az NSDAP vezetője az általa kiválasztott településeket jelentősen átszabatta volna erre az igényére. A mérnöki vénával megáldott Adolf Hitler 1925-ben több skiccet is elkészített Nürnberg, München, Weimar és Berlin átfogó városfejlesztéséről, amely a főváros esetében a Spree folyó kelet-nyugati tengelye mellett, a császári időkben párhuzamosan megépített csaknem 50 kilométer hosszú főútvonalat törte volna át először merőlegesen egy észak-déli irányú közlekedési vonallal, amely leginkább a II. Vilmos császár kiépített porosz, szász és bajor nemzeti hősök szobraival ékesített Győzelmi sugárút meghosszabbítása lett volna. A szintén a császárság ideje alatt kialakított kelet-nyugati irányú tengely a Berlint megkerülő császári autópálya wustermarki elágazásától az Adolf Hitler téren, (ma Theodor-Heuss tér) a Dam tér (ma Ernst Reuter tér) a Charlottenburg Chaussee (ma Június 17.-e sugárút) a brandenburgi kapun, illetve az Unten den Linden sugárúton át a frankfurti kapuig húzódott. Hitler ezt a kelet-nyugati irányú utat a Spree folyó egyik ívébe befutó Panke folyócska találkozásából kiindulva törte volna át a mai Június 17.-e sugárút tiergarteni szakaszán.(A Tiergarten, nevével ellentétben nem állatkertet, hanem a budapesti Városligetnél körülbelül négyszer nagyobb szökőkutakkal, tavakkal, sétányokkal, kastélyokkal és emlékművekkel teletűzdelt parkot takart és takar a mai napig is.) Hitler elképzelése nem volt agyament ötlet, sőt kimondottan zseniálisnak volt mondható, hiszen bukása után Nyugat-Berlin vezetése pont a Führer által kijelölt szakaszon alkotta meg a kettészakított város első észak-déli irányú vérkeringési vonalát, amely ma Németország 96-os számú főútvonalaként „éli tovább életét”.

Címkék: olvasnivaló főváros Németország Hitler Germánia Harmadik Birodalom

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása