http://index.hu/tudomany/2012/12/27/osi_mallasnyomoknal_az_opportunity/
Bár a sajtó elsősorban a Curiosity működésére figyel, idősebb társa, az Opportunity is folyamatosan dolgozik a Marson. A szonda 2004 januárjában, kilenc éve landolt a Meridiani-síkság területén. Eredetileg tervezett minimális élettartamát máig 35-szörösen túltejesítette, eddig közel 35 kilométert tett meg összesen.
Az MRO űrszonda CRISM színképelemzője alapján sikerült úgynevezett rétegszilikátokat, avagy egyszerűen fogalmazva agyagásványokat kimutatniuk a területen. Ez az ásványcsoport azért érdekes, mert vizes közegben keletkezik, mállás során. Feltehetőleg semleges vagy enyhén lúgos és meleg közegben jöttek létre, és ez addigi mérések alapján a bolygó kifejezetten idős területein jellemzőek, ahol az ősi állapotok további nyomaiként vízfolyások mélyedései láthatóak.
Sajnos az Opportunitynak nincs olyan műszere, amivel a kérdéses agyagásványokat a helyszínen részletesen tudná vizsgálni. Az ilyen ásványok létezését az Opportunity startját követően mutatták ki, részben az európai Mars Express űrszonda mérései alapján. Mára a Mars-járó két legjobb ásványtani műszere is felmondta már a szolgálatot, azok szintén nem adhatnak már információkat a kérdéses anyagokról.